Projekty ekologicznych domów

Adaptacja gotowego projektu

Wśród wielu usług oferowanych przez różnego rodzaju biura projektowe znajduje się także tak zwana adaptacja projektów gotowych, czyli dopasowanie projektu typowego, wybranego z katalogu, do wymogów konkretnej działki.
Naniesienie zmian w projekcie gotowym jest wykonane zawsze przez kompetentnego architekta adaptującego, który bierze pod uwagę zarówno specyfikę działki, jak i plan zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje w danej okolicy. Naniesione zmiany powinny także w miarę możliwości uwzględniać uwagi i potrzeby klienta, który wybrał projekt gotowy. W praktyce w projektach tego typu zazwyczaj wprowadza się sporo indywidualnych zmian, wynikających zarówno z konieczności natury technicznej i prawnej, jak i życzeń osób, które dokonują inwestycji. Ponieważ budowa własne domu jest bardzo dużą inwestycją, warto dokładnie przemyśleć zmiany nanoszone w projekcie budynku. Mogą one przełożyć się w znacznym stopniu na komfort oraz koszty użytkowania domu, a co za tym idzie na zadowolenie i satysfakcję, które będą się z tym wiązały.
Adaptacja gotowego projektu domu jest procesem koniecznym do uzyskania pozwolenia na budowę. Warto o tym pamiętać i wziąć to pod uwagę, gdy decydujemy się na wybór projektu z katalogu. Nie będzie on bowiem nadawał się od natychmiastowego rozpoczęcia budowy. Musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż architekt adaptujący oraz konstruktor budowlany dokonają odpowiednich pomiarów i naniosą zmiany w gotowym projekcie domu. .Jeśli mamy gotowy projekt domu, adaptacja jest zazwyczaj dokonywane przez te same biuro projektowe, które przygotowało projekt budynku. Możemy jednak także poszukać bardziej korzystnej oferty cenowej, czyli innego biura, które przystosuje nasz projekt za bardziej korzystną cenę. Oferta różnego rodzaju biur projektowych jest bardzo bogata, mamy zatem zawsze z czego wybierać najlepsze rozwiązanie.