Projekty ekologicznych domów

Dom z paczki czy tradycyjny?

Domy nowoczesne wyróżniają się nie tylko oryginalnym kształtem, ale i specyficznym sposobem budowy oraz najnowszą technologią wykonania. Jedną z ciekawszych technologii są domy w paczkach. Są to domy szkieletowe, kanadyjskie. Szkielet takiego domu wykonany jest z drewna.

Domy z paczki są propozycją dla inwestorów, którzy nie chcą tracić czasu, ani energii na tradycyjne budowanie. A jak wiadomo tradycyjna budowa trwa bardzo długo - nawet rok. Propozycją nie do odrzucenia jest wybudowanie domu z paczki w kilka dni. I nie ma w tym krzty przesady. Dzięki domom z paczki wybiera się interesujący model domu i zamawia cały dom, który w paczkach przyjeżdża pod podany adres działki, na której ma powstać budynek. Następnie w ciągu zaledwie kilku tygodni dom zostaje wybudowany, a raczej złożony na działce inwestora. Są to domy zazwyczaj producentów domów prefabrykowanych. Takie domy mają wysoką jakość i dobrą cenę. Domy te z powodzeniem mogą konkurować z budowanymi tradycyjnie. Ale czy na pewno?

Tutaj ciśnie się wiele pytań. Wiele osób ma także wątpliwości i jednak wybiera tradycyjny sposób budowy. Domy nowoczesne nie muszą być budowane w taki sposób, mogą być po prostu nowoczesnymi domami, które powstały w tradycyjny sposób, według tradycyjnego projektu domów nowoczesnych, który zakłada odpowiedni wygląd budynku i rozwiązania technologiczne. Prawdą jest też, że domy tradycyjne są o wiele trwalsze. Trwałość domu standardowego została wyliczona na 100 - 150 lat, natomiast gotowego domu z paczki na około 50 - 70 lat. Jeśli w domu ma mieszkać jedno pokolenie, dom z paczki jak najbardziej się opłaca. Jeśli jednak w budynek pozostawiony zostanie w spadku dzieciom, warto zainwestować w projekt domu budowanego metodą tradycyjną. Minusem domów z paczki jest także ich nieekonomiczność - czyli brak energooszczędności. Projekty domów nowoczesnych budowanych metodami klasycznymi zazwyczaj dbają o standard ergonomiczności budynku, a co za tym idzie o jego energooszczędność.