Decydując się na zakup gotowego projektu domu należy pamiętać, że w każdym przypadku konieczna będzie jego adaptacja do warunków technicznych działki, miejscowego planu zagospodarowania terenu czy też do naszych potrzeb. Nie ma bowiem projektów idealnych.
Adaptacja projektu jest jedną z bardziej korzystnych opcji.
Takie rozwiązanie z pewnością jest tańsze niż zamawianie projektu tworzonego od podstaw. Może się też okazać, że nasza wizja nie do końca jest spójna z wizją architekta lub, że nasze marzenia przelane na papier nie do końca współgrają ze sobą. Tych problemów nie przy kupnie gotowego projektu. Od razu wiadomo jak wygląda bryła domu i jak całość się prezentuje.
Warto skonsultować się z pracownią architektoniczną i upewnić się, że wybrany projekt można dostosować do indywidualnych potrzeb ale tez do warunków zabudowy i ograniczeń technicznych parceli.
Adaptacja projektu gotowego to najczęściej:
1. Zmiana kształtu lub rozmiaru budynku, oraz dostosowanie do ukształtowania działki.
2. Dostosowanie do warunków technicznych czyli rozmieszczenia instalacji wodno- kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej.
3. Dostosowanie do warunków wynikających z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy.
4. Zmiany wprowadzane w sposobie rozmieszczenia okien i drzwi a także w ich wielkości oraz ilości.
5. Zamiany technologii wykonania oraz montażu materiałów i rodzajów elementów konstrukcyjnych.
6. Zmiany kształtu dachu, rodzaju pokrycia dachowego.
7. Modyfikacja ścianek działowych, rozmiaru pomieszczeń czy sposobu ich przeznaczenia i użytkowania. Usytuowanie drzwi wewnętrznych oraz ich ilość i rozmiar.
8. Zmiana instalacji wewnętrznych, czyli zmiana sposobu ogrzewania, umiejscowienia instalacji,
9. Modyfikacje zewnętrzne obejmujące zmianę w zakresie tarasu, jego wielkość oraz technologię wykonania oraz schodów zewnętrznych.
Indywidualna konsultacja z pracownią projektową pozwoli określić czy zmiany oczekiwane przez inwestora są możliwe do wykonania z uwzględnieniem przepisów prawa i norm technicznych.