Projekty ekologicznych domów

Domy energooszczędne

Ciągłe podwyżki cen za dostarczanie energii elektrycznej skłaniają wiele osób do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, pozwalających na zaoszczędzenie energii. Szczególnie widoczne są podwyżki kosztów ogrzewania, dlatego też niezwykłą wagę przywiązuje się obecnie do tych rozwiązań, które umożliwiają jak najlepsze zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynków. W parze z zainteresowaniem konsumentów, idą także ustawy wprowadzane przez Rząd, które zaostrzają wymagania względem przenikalności cieplnej przez przegrody budowlane. Wymagania te sprawiają, że w niedługim czasie domy, które dziś są innowacyjne i energooszczędne, będą standardowymi projektami.
Dzisiaj domy energooszczędne to takie, które do ogrzewania wymagają energii poniżej 70 kWh/m2rok. Jednak aby uzyskać ta niskie zużycie energii, należy zgromadzić zarówno odpowiednią wiedzę, doświadczenie, jak i technologie, pozwalające na wzniesienie odpowiedniej konstrukcji. Podstawowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest zapewnienie dobrej izolacji stolarki okiennej i drzwiowej, a także przegród zewnętrznych, które narażone są na największe straty ciepła. Innym ważnym elementem, jest zastosowanie wysokosprawnej instalacji grzewczej oraz wentylacji mechanicznej, z wbudowanym systemem odzyskiwania ciepła. Dzięki temu zapewnione jest, że dom będzie ogrzewany przy minimalnych nakładach i nie będzie oddawał ciepła na zewnątrz, wytracając je.
Uwzględnienie wszystkich tych czynników zapewnia, że po zastosowaniu w projekcie zarówno odpowiedniej kubatury, jak i materiałów konstrukcyjnych, można uzyskać energooszczędny dom. Jego cena, choć o kilka procent wyższa od ceny tradycyjnego domu, również nie powinna być zniechęcająca, gdyż w krótkim czasie oszczędność energii w pełni zwróci poniesione na etapie budowy koszty.
Na koniec warto wspomnieć, że prócz kwestii ogrzewania, w domu energooszczędnym ważną rolę odgrywa zużycie energii na codzienne potrzeby, takie jak oświetlenie czy praca urządzeń elektrycznych, które również powinny pracować przy jak najmniejszym poborze prądu.