Projekty ekologicznych domów

Domy z drewna - zalety i wady

Drewno jest materiałem budowlanym, który cieszy się w naszym kraju raczej umiarkowaną popularnością. Trudno do końca zrozumieć, czemu się tak dzieje, ponieważ drewno ma bardzo wiele zalet, które sprawiają, że jest budulcem wartym większego zainteresowania.
Domy drewniany charakteryzują się przede wszystkim szybką i łatwą techniką wykonania. Wznoszone są z gotowych elementów przy użyciu "suchej" technologii, to znaczy różnego rodzaju metalowych łączników. Sprawia to, że budowa domu z drewna jest procesem, który nie zajmuje dużo czasu i może odbywać się o różnych porach roku. Kolejną zaletą domów drewnianych jest oczywiście fakt, że są bardzo przyjazne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla zdrowia ludzi, którzy w nich mieszkają. Dzięki wyjątkowemu i bardzo zdrowemu mikroklimatowi, który panuje wewnątrz takich domów, pozwalają one na zachowanie zdrowia, a nawet przedłużenie życia. Dużym plusem drewnianych domów są także ich walory estetyczne. Domy z bali prezentują się naprawdę wyjątkowo. Dla wielu osób będzie to istotny argument przemawiający za wyborem właśnie takiego materiału budowlanego. Domy jednorodzinne z drewna rzeczywiście tworzą niepowtarzalną atmosferę.
Domy z drewna mają także kilka wad. Przede wszystkim zarzuca im się, że ich ogrzewanie tego typu budynków jest droższe. Panuje też powszechne przekonanie, że tego typu domy są mniej trwały i odporne na upływ czasu. Nic bardziej mylnego - prawidłowo zbudowany i utrzymany dom z drewna będzie doskonale służył mieszkańcom przez długie lata.
Zalety drewna jako materiału wykorzystywanego do budowy domu są na tyle duże, że zdecydowanie warto wziąć go pod uwagę, zwłaszcza jeśli cenimy rozwiązania ekologiczne, które są przyjazne dla środowiska oraz naszego zdrowia. Dom z bali to także rozwiązanie ciekawe i oryginalne pod względem estetycznym. Tego typu dom posiada niepowtarzalną i wyjątkową atmosferę.