Projekty ekologicznych domów

Projekty domów jednorodzinnych

Projekt domu jednorodzinnego i wybór upragnionego projektu domu stosownego do wymagań i uwarunkowań działki to niełatwa i bardzo ważna decyzja. Projekt taki ma na celu zapewnienie komfortowego użytkowania domu i funkcjonalności w życiu na co dzień na poziomie indywidualnym. Domy jednorodzinne to domy ekonomiczne i energooszczędne o bardzo wygodnie zaprojektowanej powierzchni i skutecznym układzie użytkowym domu. Projekty domów jednorodzinnych to domy, w których zaprojektowane są dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, spiżarnie, duża kotłownia oraz dodatkowy pokój czy gabinet na parterze- w przypadku domów z poddaszem, natomiast w projektach domów parterowych- sporo projektów ma przeznaczone miejsce na dostosowania poddasza użytkowego. Domy tej kategorii łatwo się buduje, a to wiąże się z niższymi kosztami budowy i kosztami późniejszej eksploatacji budynku.

Projekty domów parterowych charakteryzują się bardzo łatwym i czytelnym układem komunikacyjnym i funkcjonalnym, w którym występuje podział na 2 strefy parteru składający się z części dziennej oraz sypialnianej. Najważniejszą zaletą domów parterowych jest względnie krótszy czas trwania budowy, poprzez wykonanie jednej kondygnacji oraz wygoda użytkowania jednego poziomu. W domach z poddaszem zachwyca wyraźny podział na strefę dzienną i strefę nocną w układzie klasycznym- idealnym ze względu na funkcjonalność i wygodę. Projekty domów z poddaszem zabierają mniejszą powierzchnię działki ze względu na powierzchnię fundamentów. Projekty z poddaszem użytkowym posiadają też mniejszą powierzchnię dachu, co generuje oszczędności w kosztach budowy.

Projekty domów jednorodzinnych dostępne są w specjalistycznych pismach poświęconych budownictwu, katalogach wydawanych przez biura projektowe, a nawet w urzędach gmin. Ceny projektów są dosyć przystępne, dlatego znajdują wielu zainteresowanych ludzi. Projekt taki jest dokumentacją, którą trzeba zaadaptować do konkretnej lokalizacji domu.