Projekty ekologicznych domów

Jaki projekt domu wybrać?

Jeśli szukasz odpowiedniego projektu domu, zastanów się nad tym bardzo dobrze. Co będzie lepsze dla Ciebie? Gotowy projekt z Internetu, czy projekt zrobiony według Twojego pomysłu na indywidualne zamówienie. Jakie są wady i zalety obydwu projektów?

Gotowy projekt domu jest projektem powtarzalnym. Oznacza to, że Ty nie jesteś jego właścicielem, czyli Twój dom nie będzie oryginalny. Owszem, możesz pokusić się o przeróbki i pewne urozmaicenie, jednak takie działanie generuje dodatkowe koszty. Gotowy projekt domu należy ponadto zaadaptować do Twoich indywidualnych warunków, czyli umiejscowić dom na działce, na mapie geodezyjnej, zaprojektować lub przeprojektować działkę, zaadaptować projekt domu do warunków wodnych i gruntowych oraz klimatycznych miejsca, w którym zamierzasz dom wybudować. Należy go również dopasować do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Bez adaptacji projektu nie wybudujesz domu. To oznacza dla Ciebie kolejne koszty. Suma summarum, kupując gotowy projekt - płacisz za niego w pierwszej chwili mniej, wydaje Ci się, że oszczędzasz czas i pieniądze, a w rzeczywistości chyba tak nie jest.

Projekty domów tworzone na indywidualne zamówienia uwzględniają Twoje potrzeby. Dom zostanie dostosowany do Twojego wyobrażenia. Może to być dom nowoczesny, tradycyjny, drewniany, budowany w technologii energooszczędnej, pasywny lub ekologiczny. Ty decydujesz o kształcie budynku, ewentualnych zmianach. Ponadto projekt domu zostanie dopasowany do Twoich zasobów finansowych. Nie będziesz musiał się martwić, że użyte materiały będą za drogie. Ty podajesz kwotę, a architekt dopasowuje się do Twoich indywidualnych możliwości finansowych. Decyzja oczywiście zawsze należy do Ciebie, tak jak i ostatnie słowo u architekta. Poza tym wszystko załatwisz w jednym miejscu. Architekt pomoże Ci uzyskać odpowiednie dokumenty i w ten sposób przyspieszy budowę Twojego domu marzeń.