Projekty ekologicznych domów

Adaptacja projektu domu

Wybór gotowego projektu domu z katalogu jest rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że gotowy projekt zawsze musi przejść proces adaptacji, czyli przystosowania do wymagań działki, na której ma być zrealizowany. Bez naniesienia odpowiednich zmian nie będziemy mogli uzyskać pozwolenia na budowę i rozpocząć inwestycji.
Adaptacja projektu domu wykonywana jest przez architekta adaptującego. Polega przede wszystkim na naniesieniu odpowiednich zmian na projekcie, ale może także obejmować pomoc w wypełnieniu i przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Dostosowanie projektu budynku do wymagań działki może wiązać się z wprowadzeniem zmian na przykład w kącie nachylenia dachu lub konstrukcji i grubości fundamentów. Wiele zależy od takich czynników jak plan zagospodarowania przestrzennego oraz parametry samej działki, na której ma stanąć budynek. Warto również wiedzieć, że poprawki w projekcie możemy wprowadzać także już po rozpoczęciu budowy domu. Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków wymagają one dokonania odpowiedniego zgłoszenia. Zaniedbanie formalności w tej kwestii może niestety wiązać się nieprzyjemnymi konsekwencjami, które mogą również wpłynąć na opóźnienie w realizowaniu inwestycji.
Wszystkie domy jednorodzinne oraz inne budynki, które powstają na podstawie gotowego projektu, muszą przejść proces adaptacji. Na szczęście adaptacja projektu oferowana jest zazwyczaj przez biuro projektowe, które przygotowało dany projekt i wliczona jest w jego cenę, dlatego nie stanowi poważnych kosztów. Biorąc pod uwagę cenę przygotowania projektu domu na indywidualne zamówienie oraz skalę wydatków związaną z budową domu, dostosowanie gotowych rozwiązań nie wydaje się sporym obciążeniem finansowym.