Projekty ekologicznych domów

Od czego zacząć przy budowie domu?

Budowa domów kojarzy się przede wszystkim z pojawieniem się urządzeń na placu budowy, wylewaniem fundamentów czy stawianiem ścian. Tymczasem proces ten rozpoczyna się znacznie szybciej. To właśnie dobry początek jest niezwykle ważny, gdyż nie tylko pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu, ale także na zaoszczędzenie sobie nerwów, czasu i pieniędzy.

Po pierwsze – planowanie
Pierwszym krokiem jest znalezienie działki, która sprosta wymaganiom. Przed rozpoczęciem poszukiwań, należy zastanowić się nie tylko nad tym, w jakiej lokalizacji powinien znajdować się dom, ale także jakiej powinien być wielkości, ile mieć pięter, pokoi czy łazienek. Warto wziąć pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby, ale także zmieniającą się sytuację rodziny, pamiętając, że dom buduje się na lata.

Konfrontacja z rzeczywistością
Kolejny krok wymaga sprawdzenia, czy sytuacja finansowa pozwoli na zbudowanie domu marzeń. Może się okazać, że oczekiwania są nieco wygórowane i trzeba będzie zrezygnować z dużego metrażu czy zaoszczędzić, wybierając nieco mniejszą działkę. Dokładne określenie potrzeb i zestawienie ich z możliwościami pozwoli zaoszczędzić stresu podczas budowy, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko, że projekt nie zostanie doprowadzony do końca.

Projekt dopasowany do działki
Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że to do konkretnej parceli dopasowuje się budynek spełniający oczekiwania i wymogi określone w planie miejscowym czy warunkach zabudowy. Nie można natomiast najpierw wybrać projektu, a potem szukać działki, która będzie do niego dopasowana. Projekt można bowiem z łatwością zaadaptować do konkretnej parceli, uwzględniając wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego czy warunki gruntowe. Wybór gotowych projektów jest naprawdę ogromny, dlatego odwiedzając pracownię projektów domów można mieć pewność, że znajdzie się propozycję spełniającą konkretne wymagania. Istnieje także możliwość zamówienia projektu indywidualnego. Ceny wahają się w tym przypadku od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy.