Projekty ekologicznych domów

Co wyróżnia dom jednorodzinny?

Domy jednorodzinne, jak sama nazwa wskazuje, są budynkami przeznaczonymi do zamieszkiwania przez jedną rodzinę. Obojętnie, czy będzie to dwoje osób dorosłych, czy rodzina z jednym dzieckiem lub rodzina wielodzietna. Często bywa tak, że w takim domu mieszka rodzina wielopokoleniowa. Dom jednorodzinny może być budynkiem wolnostojącym, zajmującym przestrzeń na określonej działce. Domy jednorodzinne to także tak zwane "szeregówki", czyli domy, które zostały wybudowane w zabudowie szeregowej. Popularne bliźniaki są także domami jednorodzinnymi. A zgodnie z definicją encyklopedyczną dom jednorodzinny to...

po prostu budynek mieszkalny jednorodzinny określany również jako willa. Budynek ten ma za zadanie służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych rodzinie. Jako konstrukcja jest samodzielną całością, bynajmniej takie są projekty domów jednorodzinnych. W takim budynku prawo budowlane dopuszcza wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych (mieszkań) albo jednego lokalu mieszkalnego. W domu jednorodzinnym może także znajdować się lokal użytkowy, którego powierzchnia całkowita nie przekracza 30% powierzchni całkowitej budynku. W skład budynku jednorodzinnego wchodzą osobne garaże i budynki gospodarcze. Powstaje wtedy tak zwana zabudowa jednorodzinna.

Domy jednorodzinne mogą być niewielkimi budynkami. Mogą to być również domy luksusowe, rezydencje, które zachwycają swoim rozmachem i przepychem. Dom luksusowy jest najczęściej budynkiem wielokondygnacyjnym z kilkoma sypialniami i łazienkami. Jest komfortowy i wykonany z najlepszych i najdroższych materiałów. Na terenie działki, na której stoi luksusowy dom lub w samym budynku, zazwyczaj na najniższej kondygnacji (parter lub podziemia) znajduje się basen, sauna, siłownia. Mieszkańcy takiej rezydencji czują się komfortowo i wyjątkowo, a dom bywa dla nich "całym życiem".