Projekty ekologicznych domów

Dom nowoczesny to dom pasywny

Domy energooszczędne to już standard w budownictwie jednorodzinnym, jednak coraz częściej buduje się domy pasywne. Czym się różnią?

Najważniejsze cechy domu pasywnego

Podstawową cechą domu pasywnego jest jego niskie zapotrzebowanie na energię cieplną, to zaledwie 15 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku (domy energooszczędne 40 kWh). W praktyce oznacza to, że dom pasywny nie wymaga montowania ogrzewania. Do wytwarzania ciepła wykorzystywana jest wentylacja wspomagana przez pompę ciepła.

Bardzo istotny wpływ na bilans cieplny budynku mają okna, ich współczynnik przenikania ciepła nie powinien być większy niż 0,8 W/(m2K). Takie wielkości można uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich profili i potrójnego oszklenia. Okna o najmniejszym współczynniku Uw to okna z ciepłymi profilami i trójwarstwowymi szybami wypełnionymi gazem.

Domy nowoczesne to domy pasywne

Nie każdy dom nowoczesny jest domem pasywnym, ale każdy dom pasywny jest domem nowoczesnym.

Dla osiągnięcia odpowiednich parametrów cieplnych dom pasywny musi mieć zwartą bryłę, bez wykuszy, balkonów i innych załamań, które powodują powstawanie mostków cieplnych, czyli stratę ciepła.

Cechą charakterystyczną są duże przeszklenia, które umieszczane są od strony południowej. Dzięki temu pomieszczenia są nie tylko dobrze doświetlone, ale promienie słoneczne wykorzystywane są do ich ogrzania. Dlatego projekt domu nowoczesnego pokoje dzienne, salon, kuchnię umieszcza od strony południowej. Strona północna powinna mieć jak najmniejsze otwory okienne, to dlatego od tej strony sytuowane są sypialnie, łazienki.

Wybierając projekt domu nowoczesnego warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale także na jego zapotrzebowanie na energię cieplną. Nośniki energii ciągle drożeją, więc ewentualnie większe koszty inwestycji szybko zwrócą się w niższych kosztach eksploatacji.