Projekty ekologicznych domów

Jak wybrać drewno do budowy domu drewnianego?

Drewno, jako produkt stworzony przez naturę, nie podlega atestom ani certyfikatom. O dopuszczeniu go do sprzedaży decyduje producent lub dystrybutor. Zanim więc inwestor wybierze ofertę tego czy innego producenta, musi sam dokładnie sprawdzić, czy materiał, jaki mu zaoferowano jest odpowiedniej jakości. Szczególnie, jeżeli mają być z niego wykonane elementy konstrukcyjne domu (strop, więźba dachowa), ponieważ tu jakość, znaczy tyle co wytrzymałość. Jest to bardzo ważne w przypadku takich domów, jak domy drewniane.

Należy dowiedzieć się przede wszystkim, gdzie producent zaopatruje się w drewno. Najlepiej, jeżeli są to Lasy Państwowe. Mówi się, że żaden porządny się tartak nie kupuje drewna z innych źródeł. Lasy Państwowe nie tyle pielęgnują zasoby leśne, co je po prostu uprawiają: stosują opryski, wycinają słabsze drzewa, kontrolują proces dorastania. Niestety nie można tego powiedzieć o właścicielach prywatnych, dla których pielęgnacja lasu jest niestety marginesem działalności.

Bywa, że jako surowiec pełnowartościowy jest sprzedawane drewno z wiatrołomów lub z tak zwanego posuszu. Nieodpowiednia wytrzymałość materiału sprawia, że nie nadaje się on do budowy domu. Wiatrołom, czyli nic innego jak drzewo przewrócone przez wiatr ma częściowo niewidoczne pęknięcia; natomiast posusz to drzewa, które obumarły w skutek chorób, zanieczyszczenia środowiska, nadmiernego zagęszczenia lasu, uszkodzenia przez szkodniki, pod wpływem suszy, silnych mrozów czy pożarów. Jak zatem rozpoznać drewno z posuszu i wiatrołomów? To pierwsze jest bardzo lekkie, drugie niestety trudno rozpoznać. Ale sygnałem dla kupującego powinna być niepokojąco niska cena, jak zawsze w przypadku atrakcyjnych ofert - należy zachować ostrożność

Jak powiedzieliśmy we wstępie, od drewna przeznaczonego na sprzedaż nie wymaga się atestów ani certyfikatów. Zatem kupujący musi w inny sposób sprawdzić jego jakość, a sprzedawca tę jakość potwierdzić. Nabywca może zażądać wystawienia deklaracji zgodności. Jest to dokument, w którym producent potwierdza, że dana partia produktu jest zgodna z określoną normą.