Projekty ekologicznych domów

Dach i dachówki w projekcie domu

Pojedyncza dachówka to taki element dachu, który nie wymaga właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Inaczej niż w przypadku całej połaci dachowej, na której stan wpływ mogły mieć między innymi niedogodne warunki pogodowe, jakie panowały zimą i należy ją sprawdzić, a następnie usunąć defekty. Dachówki należy uwzględnić w przypadku czegoś takiego, jak projekt domu.

Ogólnie dachówka jest zdecydowanie mniej wymagająca. Gdy już wybierzemy dobrą, wysokogatunkową dachówkę i zadbamy o jej właściwy montaż, nie powinniśmy mieć z nią właściwie żadnych problemów.

Należy pamiętać, że dach brudzi się tak samo, jak każda rzecz poddana wpływom atmosferycznym. Producenci dachówek starają się polepszać jakość swoich produktów wprowadzając rozwiązania czyniące dachówki coraz bardziej odporne na brud. Przykładem może być technologia "Cisar" zastosowana do produkcji dachówki typu Braas. Dachówka produkowana w tej technologii jest gładka, a jej powierzchnia pokryta powłoką rodzaju lumino, dzięki czemu zatrzymuje bardzo mało zanieczyszczeń. Działa to tak, że powłoka podczas deszczu staje się bardzo śliska, co ułatwia spłukiwanie zanieczyszczeń. Nasze oczekiwania, co do czystości dachu są przesadzone i dlatego konserwacja czy mycie dachu jest czynnością zbędną i nie wpływa na jego trwałość. Jednak nie należy zapominać o odśnieżaniu dachu w czasie obfitej w opady zimy.

Co do kwestii zazielenienia dachu, warto zaznaczyć, że porastanie powierzchni dachu porostami i glonami nie jest zjawiskiem nadzwyczajnym. Jest to efekt zabrudzenia dachu nalotem organicznym, czyli jest to proces zupełnie naturalny. Warto o nim jednak wspomnieć, mówiąc o konserwacji, gdyż to temat wrażliwy i spędzający sen z powiek wielu osobom. Nie powinniśmy się nim jednak zbytnio przejmować, bo jest to zjawisko naturalne, na które nie mamy do końca wypływu. Stosowanie materiałów o wysokiej jakości oraz fachowość usługi dekarskiej może temu przeciwdziałać, ale nie może wyeliminować tego zjawiska. Jak bardzo duże zmiany będą zachodzić w głównej mierze zależy od tego, w jakim miejscu stoi dom. Nie zapominajmy, że kształt dachu jest ważnym elementem w projekcie domu.