Projekty ekologicznych domów

Czy warto odremontować stary dom wiejski?

Budować dom czy kupić stary do remontu? To tak samo, jakby zapytać, czy naprawiać buty u szewca, czy kupować nowe? Wszystko zależy przede wszystkim od jakości ‘starego’, zarówno starych butów, jak i starego domu. W dzisiejszych czasach, w dobie innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz ogromnego wyboru materiałów, wszystko jest możliwe. Niestety to oczywiście kosztuje i to nie mało. Możemy nawet zwykłą wiejską chatę zamienić na nowoczesne i funkcjonalne wnętrze, z zewnątrz zachowując styl rustykalny, w co wiele osób nie może uwierzyć.

Zapytani o to fachowcy z dziedziny remontów i budownictwa, nie do końca są zgodni w kwestii takiej jak projekty domów. Jedni mówią, że remont starego domu oznacza włożenie dwa razy tyle pieniędzy, ile potrzeba na budowę nowego. Druga strona medalu natomiast jest taka, że pewnych rozwiązań, które mamy w starych domach po prostu nie sposób odtworzyć. Nowy dom nigdy nie będzie miał takiej duszy i klimatu, jak stary.

Zatem jeśli chcemy remontować dom, musimy najpierw kupić stary. Nieważne są na tym etapie przegniłe podłogi, ani zacieki na ścianach, czy też brak bieżącej wody i toalety. Stary dom ma przecież potencjał – solidne, stare mury, piękne sufity, jest cudnie położony i otoczony piękną przyrodą. Zatrudniamy rzetelnych fachowców. Dom należy ocieplić, otynkować, w razie potrzeby wymienić także dach. W środku natomiast mamy pełne pole do popisu. Możemy zachować zastany układ ścian, bądź je wyburzyć i postawić nowe ścianki działowe. Zadbajmy o instalację elektryczną i dostęp do internetu. Zaplanujmy ilość i lokalizację gniazdek i włączników światła. Rozsądnie będzie rozważyć kwestię podłogi – mają na niej być deski czy płytki? Być może zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe? Konieczna jest instalacja gazowa, wodna, a także ściekowa. Musimy mieć przecież wygodną łazienkę i kuchnię z dostępem do bieżącej wody.

Jeśli dobrze zaplanujemy cały remont starego domu, efekt końcowy może przejść nasze najśmielsze oczekiwania i marzenia. Sprzęt AGD i RTV, modne nowoczesne meble, podłogi, ogrzewanie podłogowe, elegancka łazienka, taras, a na zewnątrz piękny ogród w wiejskim stylu – nasza wiejska chata nie będzie miała sobie równych! Żaden nowo wybudowany dom nie jest w stanie jej prześcignąć!