Projekty ekologicznych domów

Ile kosztuje adaptacja gotowego projektu domu?

Adaptacja projektu gotowego domu jednorodzinnego ogranicza się do dwóch zakresów. Pierwszy obejmuje rutynowe działania, czyli przede wszystkim dostosowanie projektu domu do warunków naturalnych panujących na konkretnej działce budowlanej oraz do warunków wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Jest robiona po to, by otrzymać pozwolenie na budowę domu. Drugi obszar adaptacji to wymagania przyszłego inwestora. I tu jest znacznie gorzej i drożej.

Najtańsze są zmiany układu funkcjonalnego. Układ funkcjonalny to przede wszystkim układ pomieszczeń. Zmiany polegają na przestawieniu, rezygnacji ze ścian działowych. A także zalicza się do nich przesunięcie bądź likwidację otworów w ścianach. W tym zakresie można też doprojektować na przykład daszek nad wejściem.

Niekiedy jednak zmiana funkcji, formy albo wielkości poszczególnych pomieszczeń lub budynku, zmienia jego konstrukcję. W tym wypadku adaptacja projektu będzie znacznie trudniejsza i droższa. Najdroższa jest adaptacja poddasza nieużytkowego i zamiana go w poddasze użytkowe, bardzo drogie jest wybudowanie podpiwniczenia budynku oraz zmiana technologii budowy budynku na np. szkieletową. Ważne są także zmiany konstrukcji ścian zewnętrznych, a także zastosowania innych materiałów ściennych. Takie zmiany wprowadza się już podczas budowy. Każda taka zamiana konotuje zmiany w architekturze, konstrukcji budynku oraz zaprojektowanych instalacjach. Warto pamiętać, że kilka centymetrów więcej w szerokości budynku może oznaczać uniemożliwienie zachowania konkretnej odległości od granic działki. Zmiany w grubości ścian wymagają bardzo często zmian w elementach konstrukcyjnych, które wylewa się na mokro. Są to na przykład nadproża czy ściany fundamentowe. Inna grubość ściany to zmiana jej ciepłochronności. Każda zmiana materiału budowlanego ma więc swoje konsekwencje, które lepiej przewidzieć przed budową domu. Dlatego warto poprosić projektanta o wyrażenie swojego zdania na ten temat, bo jeden rzut fachowym okiem na wymyślone przez inwestora rozwiązania może nie podrożyć znacznie kosztów budowy domu. Projekt domu należy przemyśleć w każdym, nawet najdrobniejszym szczególe.