Projekty ekologicznych domów

Jak zabrać się za budowę domu energooszczędnego?

Energooszczędny dom można zbudować wykorzystując powszechnie dostępne materiały budowlane oraz oczywiście projekt domu energooszczędnego. Kluczem do sukcesu jest właśnie dobry projekt architektoniczno-budowlany, na podstawie którego powstanie budynek zabezpieczony przed utratą ciepła, wykorzystujący darmową energię słoneczną.

W projektach energooszczędnych domów kluczową rolę odgrywa utrzymanie ciepła w budynku i jak najbardziej efektywne pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych (tak zwanych "zielonych"). Położenie domu na działce budowlanej i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych w budynku ma również wpływ na energooszczędność. Na przykład nasz dom będzie efektywnie wykorzystywał energię z promieni słonecznych, jeśli największą liczbę okien usytuujemy od strony południowej. Wtedy wpuścimy do domu nie tylko światło, ale też i ciepło emitowane przez słońce, co jest szczególnie ważne zwłaszcza zimą. Latem na południowych oknach najlepiej zamontować przesłony zewnętrzne, takie jak markizy, które ochronią dom przed nadmiernym nagrzewaniem. Od południa warto zaprojektować pomieszczenia, w których przebywamy w ciągu dnia, bo będą one dobrze oświetlone.

Pozyskaną ze słońca energię dłużej zatrzymamy w budynku, jeśli na etapie projektowania nadamy mu zwartą bryłę, zachowując intratny stosunek kubatury do powierzchni ścian na zewnątrz i wyeliminujemy niepożądane mostki termiczne. Przez ściany budynek może tracić nawet do 30% ciepła, dlatego w projektach domów energooszczędnych uwzględnia się właściwą warstwę izolacji i dąży do ograniczenia ich powierzchni.

Planując budowę domu warto wybrać projekt optymalny pod względem energetycznym i ekonomicznym. Aby znaleźć projekt domu energooszczędnego należy zestawić szacowane koszty ogrzania budynku w perspektywie planowanego czasu użytkowania z nakładami inwestycyjnymi na rozwiązania zmniejszające jego energochłonność. W ten sposób uzyskamy wstępny zarys, który pozwoli nam stworzyć coś takiego jak właśnie projekt dla domu energooszczędnego. Warto wszystko to dokładnie przeliczyć.