Projekty ekologicznych domów

Domy energooszczędne i ich historia

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie Polaków domami energooszczędnymi. Specjaliści upatrują źródeł tego trendu głównie w modzie na ekologię i w fascynacji naszych rodaków najnowszymi technologiami. Domy energooszczędne mają o wiele mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż tradycyjna zabudowa. Pozwala to na znaczne oszczędności w skali roku. Chcesz wiedzieć więcej na temat domów nisko energetycznych?

Historia domów energooszczędnych zaczyna się w 1988 roku w Niemczech. Ideę budownictwa nisko energetycznego i pasywnego zapoczątkował Wolfgang Feist, który wraz z innym inżynierem określił wytyczne projektowania budynków, które miały być przyjazne i nieszkodliwe dla środowiska. W tym samym roku pomysł ten zyskał aprobatę słuchaczy obecnych na konferencji w Dusseldorfie, dzięki czemu sfinansowano i zaplanowano pierwszą budowę obiektu tego typu.

Wspomniane przedsięwzięcie było zaledwie pierwszym krokiem w kierunku dzisiejszego zaawansowanego budownictwa domów energooszczędnych. Nowatorstwo powstałego budynku wynikało ze znacznego zmniejszenia jego zapotrzebowania na energię. Poza tym użyto nowoczesnych materiałów, które w połączeniu z odpowiednią lokalizacją i doskonałą konstrukcją dały tak zaskakujące efekty energooszczędne, jakich się nie spodziewano.

Choć realizacja wspomnianego projektu domu energooszczędnego przyniosła założony cel, koszty z jakimi się wiązała sprawiły, że przez prawie 10 lat nie rozwijano technologii budownictwa nisko energetycznego. Dopiero 1998 roku Unia Europejska poparła ideę ratowania środowiska za pośrednictwem wsparcia projektów budynków energooszczędnych.

Budynki tego typu muszą być wyposażone w wysokiej jakości okna i drzwi, zapewniające doskonałą izolację termiczną (czyli wykazujące niski współczynnik przenikania ciepła). Uzasadniony jest również wybór lokalizacji dla domów energooszczędnych. Architekci zalecają, aby pomieszczenia były usytuowane w taki sposób, aby można było do maksimum wykorzystać energię słoneczną w celu ich oświetlenia i ogrzania. Najskuteczniejszym rodzajem wentylacji w obiektach tego typu jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją.