Projekty ekologicznych domów

Idea domu pasywnego

Domy pasywne - moda na to budownictwo dotarła do Polski z Niemiec. Są budynkami, które potrzebują niewielką ilość energii do tego, aby w nich było ciepło, a mieszkańcy czuli się komfortowo. Domy pasywne to domy energooszczędne i ekologiczne, które powstają w zgodzie z naturalnym środowiskiem, czerpiąc z niego to, co najlepsze. Takie domy optymalnie wykorzystują bowiem energię odnawialną. W jaki sposób ?

Dom pasywny jest specjalnym budynkiem, w którym ciepło jest tworzone i utrzymywane bez oddzielnego systemu ogrzewania, czy też klimatyzacji. Dom budowany w tej technologii sam się ogrzewa i chłodzi, dlatego też został nazwany "pasywny". W strefie klimatu umiarkowanego o energię odnawialną nie jest łatwo, ale gdy zostanie zachowany wstępny warunek pasywności, czyli, by roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, które równa się mniej niż 15 kWh/(m2a), nie było osiągane kosztem wzrostu zużycia energii dla innych celów (tym innym celem może być na przykład zużycie energii elektrycznej), w zasadzie problem zostaje rozwiązany. W Europie strefy umiarkowanej klimatycznej wskażnik zapotrzebowania energii dla wszystkich zadań czyli ogrzewania, podgrzania ciepłej wody, zużycia energii elektrycznej w całym domu, nie może przekraczać 120 kWh/(m2a). Takie wskaźniki zużycia, wskazują, że pozostała energia potrzebna do komfortowego zamieszkiwania domu może pochodzić z naturalnych źródeł odnawialnych czyli ze słońca, wiatru, wody oraz ciepła ludzkiego i ciepła wytwarzanego w pomieszczeniach. W domu pasywnym jest wykorzystywane każde źródło energii.

Założenia dla budowy domu w technologii pasywnej są więc bardzo proste. Jest to przede wszystkim ograniczenie strat ciepła i pasywna optymalizacja zysków z energii odnawialnej. Projekty domów pasywnych oraz domy energooszczędne projekty są coraz bardziej popularne w Polsce. Zwłaszcza, że ekologia i ograniczanie emisji ciepła oraz zużycia energii cieplnej wpisuje się w modny trend eko.