Projekty ekologicznych domów

Od projektu do budowy, czyli proces adaptacji

Co to jest „projekt typowy” (czyli tak zwany projekt gotowy)? Projekt typowy to nic innego jak dokumentacja projektowa budynku oderwana od konkretnego miejsca i lokalizacji. Projekt taki (wymagany najczęściej w czterech egzemplarzach) zasadniczo złożony jest z czterech następujących części: architektonicznej, konstrukcyjnej, instalacji sanitarnych i wentylacji, instalacji elektrycznej. W przypadku przeciętnej pracowni projektowej, projekty domów energooszczędnych i pasywnych mogą posiadać dodatkowe elementy związane z rozwiązaniami alternatywnymi i energooszczędnymi. Nie zmienia to jednak istoty bazowej zawartości dokumentacji, która powinna być opracowana w takim zakresie, który pozwala z niej złożyć projekt budowlany (opisy, obliczenia, rysunki w skali 1:100).

Dokumentacja taka sama w sobie pełni funkcję publikacji i samodzielnie niestety nie stanowi pełnego projektu budowlanego. Projekt typowy musi być adaptowany do konkretnej działki budowlanej i wszystkich wymogów zmieniającego się prawa budowlanego oraz wymogów dotyczących zakresu opracowania dokumentacji budowlanej. Bez adaptacji projektu, projekt typowy stanowi publikację chronioną prawem autorskim i nie może być złożony do urzędu jako pełny projekt budowlany.

Warto wiedzieć jakie obowiązki spoczywają na projektancie adaptującym projekt typowy. Jego zadaniem nie jest wyłącznie wrysowanie obrysu budowli w mapę. Pierwszym elementem jest przede wszystkim sprawdzenie czy wybrany projekt może być zastosowany na projektowanej działce budowlanej. Wymogi dotyczące rodzaju architektury, dopuszczalnych parametrów dla obiektów określone w warunkach zabudowy lub planie zagospodarowania przestrzennego muszą dopuszczać taki budynek.

Jednym z pierwszych elementów jakie projektant adaptujący musi wykonać to zweryfikowanie konstrukcji fundamentów przyjętych w projekcie typowym w stosunku do właściwości nośnych gruntu na projektowanej działce. Może okazać się, że przyjęta w obliczeniach nośność jest znacznie większa niż wynikająca z badań geologicznych gruntu wykonanych na działce. W takim przypadku należy dostosować fundamenty do możliwości geologicznych gruntu.