Któż z nas nie chciałby mieszkać w zdrowym i przytulnym domu? W domu, który idealnie wpisuje się w krajobraz i daje uczucie uzyskania pełnej harmonii z otaczającym go światem. Zapewne jest to marzenie wielu osób. Warto zatem decydując się na budowę domu, wybrać nie tylko właściwy projekt, który będzie cieszył oko właścicieli swoim pięknym wyglądem, ale też wybrać odpowiednią technologię budowy.
Najlepszym materiałem wpisującym się w trendy budownictwa ekologicznego jest drewno. Technologia budowy domów z bali drewnianych jest doskonała dla wszystkich, którzy nie chcą mieszkać w betonowej dżungli smutnych blokowisk lub po prostu murowanych czterech ścianach. Dom drewniany ma wiele zalet, między innymi jest długowieczny (przykładem są być istniejące do tej pory budynki schronisk górskich budowane właśnie z tego materiału). Drewno jest unikalnym budulcem pod względem higienicznym – w drewnianym domu panuje optymalna dla człowieka wilgotność powietrza wahającą się w przedziale 45 – 75%. Właściwości drewna pozwalają na oddawanie nagromadzonej w nich wilgoci w czasie suchej pogody oraz wchłanianie jej nadmiaru zgromadzonego w pomieszczeniach. Można więc śmiało przyznać, że domy z drewna dbają o komfort swoich mieszkańców. Drewno ma też znakomite właściwości termoizolacyjne, taki dom będzie ciepły i ekonomiczny w utrzymaniu.
W projektach wykonanych w technologiach drewnianych stosowane są następujące rozwiązania: ściany zewnętrzne dodatkowo ocieplone od wewnętrznej strony wełną mineralną, ściany wewnętrzne drewniane lub szkieletowe. Również stropy zaprojektowane są jako drewniane i belkowe. Więźba dachowa powinna być drewniana, kryta dachówką ceramiczną lub blachodachówką. W przegrodach stosowane są następujące rodzaje termoizolacji: ocieplenie wełną mineralną więźby dachowej, posadzek i stropów.
Projekt taki aby mógł być złożony wraz z pismem o pozwolenie na budowę musi być dostosowany do działki, na której będzie budowany, a jego architektura powinna być zgodna z wymogami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy wydanymi dla danego miejsca przyszłej budowy.