Projekty ekologicznych domów

Dotacje na domy energooszczędne

Już od kilku lat, na naszym rynku budowlanym pojawiają się domy energooszczędne - nie jest to tylko chwilowa moda, lecz wymóg podyktowany energooszczędnością i ekologią. Zgodnie z obowiązującymi przepisami z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r., w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, wymusza się stawianie nowych domów w coraz to wyższych standardach energooszczędności. Powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę, jeśli chcemy postawić swój nowy dom.

Kluczowym parametrem jest roczne zapotrzebowanie domu na jego ogrzanie. Dla tradycyjnych domów wskaźnik ten jest określany na poziomie 120 kWh/m2/rok. Przy domach energooszczędnych rozróżniamy dwa standardy:
- NF40 dla domów wysoko energooszczędnych,
- NF15 dla domów pasywnych.

Dla domów posiadających takie parametry, dostępny jest program dopłat NFOŚiGW. Dla standardu NF15, przy zapotrzebowaniu na energię na poziomie EUco 15 kWh/(m2/rok), dotacja wynosi 50 000 zł brutto, zaś dla standardu NF40, przy EUco 40 kWh/(m2/rok), dotacja to 30 000 zł brutto. Dzięki takiemu dofinansowaniu postawienie wymarzonego domu z pewnością będzie łatwiejsze.

Zatem, domy energooszczędne to domy, które posiadają prostą i zwartą bryłę, a ich kształt, powierzchnia i kubatura są optymalnej wielkości. Kształt budynku energooszczędnego projektuje się zazwyczaj na planie prostokąta, lub kwadratu. Domy te nie mogą być rozległymi i obszernymi budowlami. Domami energooszczędnymi mogą być domki parterowe, z piętrem, lub poddaszem. W przypadku, kiedy chcemy uzyskać wysoki wskaźnik energooszczędności muszą to być budynki bez piwnic, bez dodatkowych dobudówek, balkonów, czy dużych tarasów nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Zasada projektowania takich obiektów mówi, że mają one posiadać jak najprostszą architekturę z dachem najlepiej jednospadowym, lub dwuspadowym, bez lukarn, jaskółek i innych ryzykownych elementów, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo powstawania tak zwanych mostków termicznych. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie elementy, należy wówczas wykonać odpowiednie i bardzo szczelne izolacje termiczne oraz wdrożyć dość kosztowne rozwiązania konstrukcyjne.